UNG SAMTIDSKUNST fortsætter med et nyt hold kunstnere i 2025-2027.
I 2023 startede vi projektet med at vælge et hold af fire nyuddannede kunstnere til hver deres projekt i skoven, der skulle udvikle sig i løbet af to år. Læs mere om dem her. (indsæt link)
Gennem et Open Call har vi endnu en gang udvalgt 4 kunstnere, nu med afgang fra kunstakademierne i 2022-2025. I løbet af de næste to år kommer de til at undersøge skoven og udvikle hver deres værk til den, og I kan følge med i processen i skoven og online!
Det nye hold er delt op i to spor. Spor 1 er værker, der udspiller sig over tid og kan for eksempel byde på performance, kunst der udvikler sig på stedet, eller interaktive eksperimenter. På dette spor byder vi velkommen til kunstnerne Hannah Amalie Nielsen og Stella Beling. Spor 2 vil skabe stedsspecifikke værker, der går i samspil med landskabet et særligt sted på den 4,3 km. lange rute i skoven. De to kunstnere i spor 2 er Kaja Lahoda og Frederik Exner.
Med forskellige nedslag de næste 2 år vil kunstnerne indtage hver deres spot i skoven, og man vil kunne følge deres udvikling på et skilt langs med stien. Hver kunstner har sin unikke proces, og nogle vil foretage materialeundersøgelser og lave prototyper i skoven i løbet af perioden, mens andre vil sætte ting i gang, som bringer dig som publikum i spil.
Følg med her på hjemmesiden, eller på vores Instagram og Facebook, når vi løbende fortæller om udviklingen, arrangementer og om hvornår du kan møde kunstnerne i skoven.
Projektet er støttet af Det Obelske Familiefond og Louis-Hansen Fonden.
Fotokreditering: Lea Emilie Hansen