The World As Of Yesterday er en installation skabt i forbindelse med udstillingen Rite of Passage i Deep Forest Art Land. Værket er lavet af sammenpresset genbrugspapir.
Papir er et levende materiale og som en forlængelse af skoven brydes det ned, omformes for så senere at blive genanvendt på ny. I Anastasias værk vender papiret tilbage til skoven, dets udgangspunkt - for at lade naturens kræfter omformulere og transformere vores kollektive menneskelige spor.
Værket er uafsluttet og vil udvikle sig over tiden i takt med at naturen nedbryder papiret.
Titel: The World As Of Yesterday
Årstal: 2014
Materiale: 3.6 tons komprimerede papirrester fra bogtryk
Kunstneren
Anastasia Ax er en svensk billedkunstner. Hun er uddannet ved Den Kongelige Kunsthøjskole i Stockholm i 2006. Hendes primære medier er tegning, skulptur, video og performance, og hun blander ofte de forskellige udtryksformer i sine værker.
Se kunstneren